Laserové skenery

Laserové skenování

Laserové skenování

Laserové skenování je technologie, která využívá laserové paprsky k přesnému měření vzdáleností a vytváření detailních trojrozměrných modelů objektů nebo prostředí. Pozemní laserové skenování se provádí pomocí stacionárních nebo mobilních skenerů umístěných na zemi. Tyto skenery vysílají laserové paprsky na povrch objektu a měří čas, který trvá, než se paprsek odrazí zpět k senzoru. Výsledkem je mračno bodů, které reprezentuje povrch objektu ve 3D prostoru. Pozemní laserové skenování se často používá v architektuře, stavebnictví a průmyslovém designu, kde je potřeba přesná a detailní dokumentace objektů nebo prostředí.

LiDARový skener

LiDARový skener

LiDAR (Light Detection and Ranging) je specifický typ laserového skeneru s pokročilými schopnostmi, který využívá laserové paprsky k měření vzdáleností a vytváření detailních 3D map. LiDARové skenery jsou často používány v autonomních vozidlech, dronových aplikacích a geodézii. LiDARové skenery jsou schopny měřit vzdálenosti s vysokou přesností a rychlostí, což je činí ideálními pro mapování rozsáhlých oblastí a složitých prostředí.

Laserové skenery Feima Robotics

Laserové skenery Feima Robotics

Zařízení Feima Robotics jsou pokročilé LiDAR skenery, které využívají technologii simultánní lokalizace a mapování (SLAM) pro přesné 3D mapování a měření.

Aktuální nabídka

  • Lidarový skener SLAM100

    SLAM100

    Ruční mobilní LiDAR skener od Feima Robotics. Má 360° otočnou hlavu, která umožňuje pokrytí mračnem bodů v rozmezí 270° x 360° . Díky integrovanému SLAM algoritmu může získávat vysoce přesná 3D data okolního prostředí nejen při ručním sběru dat, ale lze jej upevnit i na vozidlo či letoun.

  • lidarový skener SLAM200

    SLAM2000

    Průmyslový horizontální ruční lidarový skener, který využívá hemisférický skenovací laserový senzor a otočný gimbal pro dosažení panoramatického pokrytí bodovým mračnem bez slepých míst. Je vybaven vizuální kamerou a vizuálním SLAM algoritmem, což zvyšuje schopnost mapování. Lze využívat pro ruční i stacionární skenování.

  • skener s GNSS SLAM200

    SLAM200

    Vysoce přesný ruční skener s výkonným lidarovým senzorem s frekvencí pulzů 640kpts/s. Má vestavěný GNSS modul pro pořizování mračen bodů v režimu RTK. SLAM200 je možné využívat při ručním skenování (možné umístit i na záda za využití speciálního batohu), při stacionárním skenování, lze jej upevnit i na vozidlo, a dokonce i na letoun.

Vysvětlení technologie SLAM

Vysvětlení technologie SLAM

Technologie SLAM (Simultaneous Localization and Mapping) umožňuje robotům a autonomním systémům mapovat neznámé prostředí a zároveň určovat svou vlastní polohu v tomto prostředí. Tento proces zahrnuje použití senzorů, jako jsou kamery, LiDAR nebo ultrazvukové senzory, které sbírají data o okolí. Algoritmy SLAM pak zpracovávají tato data a vytvářejí mapu prostředí, zatímco zároveň sledují polohu zařízení v reálném čase. Tato technologie je klíčová pro autonomní vozidla, drony a roboty, které potřebují navigovat v dynamických a neznámých prostředích bez předem připravených map.

SLAM se využívá v mnoha oblastech, včetně průmyslové automatizace, logistiky, zdravotnictví a záchranných operací. Například autonomní vozidla používají SLAM k bezpečné navigaci v městském provozu, zatímco průzkumné roboty mohou mapovat neznámé nebo nebezpečné oblasti, jako jsou jeskyně nebo zříceniny. Díky schopnosti přesně mapovat a lokalizovat se v reálném čase, SLAM technologie výrazně zvyšuje efektivitu a bezpečnost autonomních systémů.

Další pojmy

Při pořizování 3D dokumentace se setkáváme s několika důležitými technologiemi, které mají různé účely a funkce. Jsou to:

  • IMU - inerciální měřicí jednotka
  • GNSS - globální navigační satelitní systém
  • SLAM - simultánní lokalizace a mapování

IMU jsou senzory, které měří zrychlení a úhlovou rychlost za účelem určení orientace a pohybu zařízení. K určení orientace vůči Zemi používají kombinaci akcelerometrů, gyroskopů a někdy i magnetometrů.

GNSS jsou satelitní systémy, které využívají družice k určení polohy, rychlosti a času přijímače na zemském povrchu. Nejznámějším GNSS systémem je globální polohový systém (GPS), Evropa pak provozuje satelitní systém nazvaný GALILEO. Více o GNSS zde >>

SLAM je technologie, která se používá k vytváření map neznámého prostředí v reálném čase. Využívá senzory, jako jsou kamery, lidary a IMU, ke snímání prostředí a okamžité určení polohy zařízení v něm. SLAM byl podrobněji vysvětlen výše.

Souhrnně řečeno, IMU poskytuje informace o orientaci a pohybu zařízení, GNSS poskytuje informace o poloze zařízení a SLAM využívá informace IMU i GNSS k vytváření map neznámého prostředí. Kombinací těchto metod lze zlepšit přesnost a spolehlivost navigačních a mapovacích systémů.

Přihlášení

Zapomenuté heslo

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení

Zapomenuté heslo