Letecké snímkování
Letecká fotogrammetrie
Letecké mapování (letecké snímkování, letecká fotogrammetrie), které získává letecké snímky dotčeného území prostřednictvím letounů, dnes především dálkové ovládaných dronů, je moderní a rychlý způsob získávání informací o přesné poloze zájmových bodů a objektů v terénu. Takto pořízené snímky se následně zpracovávají a vyhodnocují na počítači prostřednictvím speciálních softwarů, a to s výslednou (až) centimetrovou přesností.
Letecké snímkování se využívá v širokém spektru činností, například ve stavebnictví, ochraně životního prostředí, územním plánování, zemědělství, při monitorování životního prostředí, pří záchranných pracích při rychlém vyhledávání pohřešovaných osob a stanovování rozsahu škod, při inspekcích nadzemních vedení (elektrická vedení, plynová vedení...) či vrtů, a v neposlední řadě pro geodetické měření velkých a složitých území.
Letouny pro leteckou fotogrammetrii
Drony DJI
-
Dron DJI Mavic 3 Enterprise
Řada Mavic 3 Enterprise je moderní průmyslový dron nízké hmotnosti s mechanickou závěrkou, integrovaným fotoaparátem s 56× přiblížením a volitelným modulem RTK pro snímkování v souřadnicích s centimetrovou přesností. Letoun se dodává ve třech verzích Mavic 3E, Mavic 3T a Mavic 3M.
-
Dron DJI Matrice 4
Dron Matrice 4 je kompaktní multisenzorový letoun od společnosti DJI. Je vybaven mnoha pokročilými funkcemi a i díky využívání umělé inteligence jsou letové operace s tímto letounem bezpečnější, spolehlivější a efektivnější. K dispozici jsou dva modely Matrice 4T a Matrice 4E.
-
Dron DJI Matrice 30
Dron DJI Matrice 30 je vysoce odolný (IP55) a skladný profesionální dron s maximální dobou letu 41 minut, odolností vůči větru o rychlosti 15 m/s, maximální operační výškou 7 km a maximální horizontální rychlostí 23 m/s. Standardní dodávka je s kamerou, typ Matrice 30T má navíc i termokameru.
-
Dron DJI Matrice 350
Dron DJI Matrice 350 RTK je velmi výkonný letoun s možností připojení až tří periferií pro různé typy prací. Díky vyšší rychlosti a dlouhému doletu poskytuje bezkonkurenční produktivitu při monitorování či měření. Vestavěné GNSS přijímače umožňují měření aktuální polohy metodou RTK.
Pozemní fotogrammetrie
Pozemní fotogrametrie je jednou z tradičních metod zpracování geografických dat, která přináší výhody především při podrobné dokumentaci stávajících objektů či staveb. Na rozdíl od standardních geodetických metod měření je při tomto postupu především výrazně zkrácen čas, který je nutný na měření v terénu, což zvláště oceníte při měření ve velmi frekventovaných lokalitách.
Navíc, při následném vyhodnocování snímků ve specializovaných programech, lze na jednotlivých objektech snadněji určit různé drobné detaily, ozdoby, křivky. V neposlední řadě je zásadní výhodou i dokumentační hodnota snímků, které umožňují doplnění různých informací o objektu i později. Při pozemním fotogrammetrii lze po vytvoření výsledného digitálního modelu dosáhnout vysoké přesnosti určení 3D polohy kteréhokoliv jeho prvku.